Top-tier genetics meticulously bred by boutique breeders in the USA. Seeds have been verified with outstanding germination rates. Enjoy!
| Name | Pink Lemonade |
| Genetics | Purple Kush x Lemon Skunk |
| Flowering Time | 8-9 weeks |
| THC % | 18-25 % |
| CBD % | <1 % |
| Sativa % | 40 % |
| Indica % | 60 % |
| Indoor Yield | 400-600 g/m2 |
| Outdoor Yield | 300-700 g/plant |
| Plant Height | 150-300 cm |
| Effects | Energetic, Euphoric, Focusing, Uplifting |
| Aroma & Flavors | Candy, Citrus, Grapefruit, Lemon, Sour, Sweet |
| Bud Color | Green (Dark), Green (Light) |
| Helps With | Mood, Pain, Sleep |
| Environment | Indoor, Outdoor, Greenhouse |
| Pest Resistance | Good |
| Mould Resistance | Good |
| Vigor | Fair |
| Habit | Semi-branching |
| Skill Level | Beginner |
| Harvest Month | August (NH) | March (SH) |
| Yield | High |

There are no reviews yet.