Top-tier genetics meticulously bred by boutique breeders in the USA. Seeds have been verified with outstanding germination rates. Enjoy!
| Name | Ice Cream Cake |
| Genetics | Wedding Cake x Gelato #33 |
| Flowering Time | 9-10 weeks |
| THC % | 20-25 % |
| CBD % | <1 % |
| Sativa % | 25 % |
| Indica % | 75 % |
| Indoor Yield | 450-550 g/m2 |
| Outdoor Yield | 300-700 g/plant |
| Plant Height | 100-300 cm |
| Effects | Potent, Relaxing, Sedative, Uplifting |
| Aroma & Flavors | Butter, Sweet, Vanilla |
| Bud Color | Green (Light) |
| Helps With | Headaches, Mood, Pain |
| Environment | Indoor, Outdoor, Greenhouse |
| Pest Resistance | Fair |
| Mould Resistance | Good |
| Vigor | Excellent |
| Habit | Branching |
| Climates | Humid, Temperate, Tropical, Warm |
| Skill Level | Beginner |
| Harvest Month | August (NH) | March (SH) |
| Yield | High |

There are no reviews yet.