Top-tier genetics meticulously bred by boutique breeders in the USA. Seeds have been verified with outstanding germination rates. Enjoy!
| Name | Chem OG |
| Genetics | Chemdawg x OG Kush |
| Flowering Time | 8-9 weeks |
| THC % | 20-25 % |
| CBD % | <1 % |
| Sativa % | 40 % |
| Indica % | 60 % |
| Indoor Yield | 300-500 g/m2 |
| Outdoor Yield | 250-500 g/plant |
| Plant Height | 100-300 cm |
| Effects | Long-lasting, Potent, Sedative |
| Aroma & Flavors | Diesel, Earthy, Gas, Pine, Skunk, Sour, Woody |
| Bud Color | Green (Dark), Green (Light), Orange |
| Helps With | Pain, Sleep |
| Environment | Indoor, Outdoor, Greenhouse |
| Pest Resistance | Fair |
| Mould Resistance | Good |
| Vigor | Fair |
| Habit | Branching |
| Climates | Humid, Tropical, Warm, Wet |
| Skill Level | Beginner |
| Harvest Month | September (NH) | April (SH) |
| Yield | Average |

There are no reviews yet.