Top-tier genetics meticulously bred by boutique breeders in the USA. Seeds have been verified with outstanding germination rates. Enjoy!
| Name | Cali Skunk |
| Genetics | California Orange x Skunk #1 |
| Flowering Time | 8-9 weeks |
| THC % | 13-18 % |
| CBD % | <1 % |
| Sativa % | 30 % |
| Indica % | 70 % |
| Indoor Yield | 300-500 g/m2 |
| Outdoor Yield | 250-500 g/plant |
| Plant Height | 100-300 cm |
| Effects | Long-lasting, Potent, Relaxing, Sedative |
| Aroma & Flavors | Cheese, Citrus, Earthy, Orange, Skunk, Woody |
| Bud Color | Green (Dark), Green (Light), Orange |
| Helps With | Gastro, Mood, Pain, Sleep |
| Environment | Indoor, Outdoor, Greenhouse |
| Pest Resistance | Fair |
| Mould Resistance | Fair |
| Vigor | Fair |
| Habit | Branching |
| Climates | Hot, Humid, Temperate, Tropical, Warm |
| Skill Level | Beginner |
| Harvest Month | August (NH) | March (SH) |
| Yield | Average |

There are no reviews yet.