Black Widow is a legendary strain with recognized awards from the cross of Brazilian Sativa and a South-Indian Indica.
| Genetics: |
South-Indian indica x Brazilian sativa
|
| Genotype: |
Sativa Dominant Hybrid
|
| Flowering Type: | Photoperiod |
| Gender: | Feminised |
| THC Content: | >20% |
| CBD Content: | <1% |
| Yield: | 400 g/m² |
| Plant Height: | Avg 1.5m |
| Flowering Time: | Avg 70 days |
| Taste / Flavour: | Pine, Skunk, Sweet |
| Effect: |
Creative, Euphoric, Focused, Happy, Relaxed
|
| Possible Medical: |
Anxiety, Arthritis, Depression, Muscle Spasms, Stress
|
Genetics
Black Widow is a legendary strain with recognized awards from the cross of Brazilian Sativa and a South-Indian Indica. This variety is a genetic deviation from the mythical White Widow a true legend. It also has the name of a spider whose bite gives off a very strong venom, such as THC values, reaching 24% – 28%. Black Widow is a Sativa dominant strain, reaching values ​​of 60%.
Black Widow is an ideal plant for inexperienced growers as it has a high resistance to diseases, mold, fungi, and pests. It is a plant that we can grow indoors reaching two feet high, we can also grow outdoors sometimes reaching 6 feet high. As the plant matures, you can expect to see bright green shoots with white frosted trichomes. The gleaming resin gives it a cobweb effect.
Its aroma is not very discreet as it gives off a strong fragrance of sweet skunk scents with hints of pine and fruity touches. From the first puff of smoke, you will notice a strong blow to the head that will run through your body giving you a feeling of happiness. Black Widow is a strain that brings a creative euphoria, full of energy to give you that dose to paint, write or simply enjoy a good high. People who also suffer from problems of stress or lack of appetite are in luck with this quality strain.
| Weight | 0.001 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.1 × 0.1 × 0.1 cm |
| Seed Pack | 1 Seed, 3 Seeds, 5 Seeds, 20 Seeds |
There are no reviews yet.