Top-tier genetics meticulously bred by boutique breeders in the USA. Seeds have been verified with outstanding germination rates. Enjoy!
| Name | Banana Kush FAST |
| Genetics | Ghost OG x Skunk Haze |
| Flowering Time | 7-8 weeks |
| THC % | 22-26 % |
| CBD % | <1 % |
| Sativa % | 40 % |
| Indica % | 60 % |
| Indoor Yield | 400-600 g/m2 |
| Outdoor Yield | 200-700 g/plant |
| Plant Height | 100-300 cm |
| Effects | Creative, Euphoric, Uplifting |
| Aroma & Flavors | Banana, Butter, Fruit, Sweet, Tropical |
| Bud Color | Green (Dark), Green (Light), Orange |
| Helps With | Mood, Neurological, Pain |
| Environment | Indoor, Outdoor, Greenhouse |
| Pest Resistance | Fair |
| Mould Resistance | Fair |
| Vigor | Fair |
| Habit | Branching |
| Climates | Hot, Humid, Tropical |
| Skill Level | Beginner |
| Harvest Month | August (NH) | March (SH) |
| Yield | High |

There are no reviews yet.